Author Editor

2016 Russian Cup Men’s Results

Qualifying
29 June 2016
All Around
1. Nikita Nagorniy 88.733
2. Nikita Ignatiev 86.766
3. Vladislav Polyashov 86.534
4. Nikolai Kuksenkov 86.233
5. Dmitriy Lankin 84.600
6. Aleksei Rostov 83.933
7. Valentin Starikov 83.467
8. Viktor Britan 83.133
9. Daniil Kazachkov 83.033
10. Artur Dalaloyan 82.433
11. Andrei Makolov 82.400
12. Sergei Danilenko 82.233
13. Kirill Prokopiev 81.699
14. Nikolai Kovinov … …

Full Story »

2016 Canadian Olympic Trials Results

Day 1
27 June 2016
Gatineau, Quebec

Day 2
29 June 2016
Named to Olympic team following Day 2 competition: Ellie Black, Isabela Onyshko, and Brittany Rogers. Remaining two team members to be announced Thursday, 30 June.
The coaches decided to have Isabela Onyshko and Ellie Black rest.

Day 1 Video

Full Story »

2016 Women’s P&G Championships Results

Seniors
Day 2
26 June 2016

2016 Senior National Team
Invited to Olympic Trials
Alyssa Baumann
Simone Biles
Christina Desiderio
Gabrielle Douglas
Brenna Dowell
Rachel Gowey
Lauren Hernandez
Amelia Hundley
Madison Kocian
Ashton Locklear
Maggie Nichols
Alexandra Raisman
Emily Schild
MyKayla Skinner
Ragan Smith
Juniors
Day 2
26 June 2016

Seniors
Day 1
24 June 2016
Detailed Results

Juniors
Day 1
24 June 2016
Detailed Results

Full Story »

China, Great Britain best at Olympic Hopes Cup

ohc-liberec-2015-taa

OLYMPIC HOPES CUP
7 November 2015
Liberec, Czech Republic

table, th, td {
border: 0px;
border-collapse: collapse;
}
th, td {
padding: 5px;
}

td, tr { border-bottom: 1px solid black; }

MEN’S TEAM

RANK
NAME
FX
PH
SR
VT
PB
HB
TOTAL

1.
CHINA
57.200
54.650
55.700
57.350
57.250
54.850
337.000

Zou Jingyuan (CHN)

13.650

14.950
13.950
42.550

Ma Yue (CHN)
14.100
13.650
14.700
14.200
13.800
14.100
84.550

Ga Xinhong (CHN)
14.100
13.550
13.700
13.450
13.500
13.550
82.850

Ma Ziyue (CHN)
14.600
13.400
13.300
14.800
14.150
13.250
83.500

Ge Shihao (CHN)
14.400

15.150
13.900

43.450

She … …

Full Story »

Swiss U13 Women win at home

table, th, td {
border: 0px;
border-collapse: collapse;
}
th, td {
padding: 5px;
}

td, tr { border-bottom: 1px solid black; }

SWITZERLAND-BELGIUM-FRANCE-GERMANY
U13 Women
6 November 2015
Wallisellen, Switzerland

RANK
NAME
VT
UB
BB
FX
TOTAL

1.
SWITZERLAND
40.100
38.000
37.750
39.900
155.750

Leonie Meler
13.500
13.150
13.100
13.700
53.450

Anina Wildi
13.700
12.650
12.200
13.500
52.050

Anny Wu
12.600
12.200
11.200
12.400
48.400

Nadina Spiess
12.800
10.350
12.450
12.700
48.300

Alessia Scariti
12.900
10.850
10.750
12.050
46.550

Justina Oyo

9.050
11.600
10.900
31.550

2.
FRANCE
41.150
36.300
38.600
37.900
153.950

Morgane Osyssek
13.900
12.700
12.700
11.750
51.050

Allison Lapp
13.250
11.700
13.000
12.650
50.600

Clara Gandrey
13.500
11.450
12.650
12.250
49.850

Celia Serber
13.750
11.400
12.300
12.300
49.750

Clementine Curie
12.650
11.900
11.750
12.600
48.900

Alizee Letrange-Mouakit
11.750
9.900
12.900
12.650
47.200

3.
GERMANY
39.900
33.200
38.450
37.200
148.750

Emelie Petz
13.500
11.000
12.200
12.700
49.400

Kim … …

Full Story »

Iordache, Verniaiev take top prizes at Gander Memorial

Full Story »

World Championships 2015 | Men’s Team Final Results

Full Story »

World Championships 2015 | Women’s Team Final Results

Full Story »

World Championships 2015 | WAG CIV Start List

Full Story »

2015 World Championships | Women’s Qualifying Subdivision 11

Greece, Mexico
Malaysia, Namibia, Denmark, Egypt
Rotation 1
Retiz (MEX) FX: 3/2 front full stag, double full, double pike several steps back and oob
Fall on BB for Farah Ann Abdul (MAS) on her acro series
Simou (GRE) UB: jaeger, bail, toe on, double front off
Xoulogi (GRE) UB: toe on … …

Full Story »